Keramika ir porcelianas. Kuo jie skiriasi?

Keramika ir porcelianas. Kuo jie skiriasi?

Kuo panašūs ir kuo skiriasi keramika ir porcelianas? 

Visi žinome šiuos du pavadinimus „porcelianas“ ir „keramika“. Tačiau ar tikrai žinome kuo jie skiriasi? Kodėl porcelianas yra brangesnis už keramiką? O taip pat ar žinojote, kad visas porcelianas yra keramika, tačiau ne visa keramika yra porcelianas? Šiame straipsnyje aptarsime esminius jų skirtumus, kad padėtume jums lengviau apsispręsti renkantis ne tik lėkštes ar puodelius, bet gal ir namų plyteles. 

Taigi nors keramika ir porcelianas yra priskiriami „keramikos“ grupei, jie toli gražu nėra vienodi. Priklausydami tai pačiai šeimai, jie būtų panašesni į pusbrolius, nei brolius. Kad keramikos gaminys galėtų vadintis porcelianu, jis turi atitikti tam tikrus kriterijus, o dėl to keičiasi ir gamybos bei apdirbimo procesas.

Porcelianui pagaminti yra naudojama kitokia rišamoji medžiaga nei keramikai, o apdorojimas karščiu taip pat siekia aukštesnes temperatūras. Porcelianas yra išdeginamas maždaug 1200-1400 laipsnių pagal Celsijų temperatūroje, o keramika dažniausiai išdeginama ne aukštesnėje nei 900 laipsnių pagal Celsijų temperatūroje. Koks viso to rezultatas?

Kadangi porceliano gamyboje yra naudojama kitokia rišamoji medžiaga, porceliano gaminiai būna tankesni, nei įprastos keramikos. Taip pat, porcelianas tampa sunkesnis. Tačiau viena iš esminių ir svarbiausių savybių, tai yra atsparumas vandeniui. Porceliano gaminių vandens sugeriamumas turi būti mažesni nei 0.5 %, kad jis galėtų vadintis porcelianu. O keramikos gaminių vandens sugeriamumas yra aukštesnis nei 0.5 %, tačiau dažniausiai neviršyja 3%.

Kaip tikrinamas vandens sugeriamumas?

Išdegintas gaminys (nesvarbu, ar tai būtų lėkšė, puodelis ar plytelė) yra pasveriamas, tada įdedamas į verdantį vandenį ir verdamas 5 valandas, o paskui paliekamas vandenyje dar 24 valandas. Išimtas gaminys vėl pasveriamas. Jei jo svoris padidėjo mažiau nei 0.5 procento, toks gaminys gali būti vadinamas porcelianu.

Atsparumas.

Porcelianas ir keramika abu yra labai atsparūs karščiui, tačiau šalčiui atsparesnis yra porcelianas. Taip pat porcelianas yra tankesnis ir mažiau laidus vandeniui, todėl, kalbant apie lauko darbus ir apdailą, yra renkamasi tik porcelianiniai gaminiai. Tačiau ir šiuo atveju nėra patartina naudoti porceliano, jei lauko temperatūros kaita yra labai didelė. Tiek porceliano, tiek keramikos vandens sugeriamumas stipriai sumažėja, kai gaminio paviršius yra padengiamas glazūra.
Porcelianas, dėl savo tankio, yra sunkesnis, tačiau dėvėjimuisi jis irgi yra atsparesnis už įprastos keramikos gaminius, todėl porcelianiniai gaminiai yra geriau pritaikyti dažnam ir intensyviam naudojimui. Taip pat nuskeltas ar įskeltas porcelianas yra mažiau pastebimas nei keramika.

Priežiūra.

Tiek porceliano, tiek keramikos priežiūra yra labai paprasta. Gaminius lengva išplauti su muiluota kempinėle po tekančiu vandeniu ar indaplovėje. 

Dar kartą palyginkime keramiką ir porcelianą.

Tankis: Porcelianas – didesnis. Keramika – mažesnis
Svoris: Porcelianas- didesnis. Keramika – mažesnis.
Vandens sugeriamumas: Porcelianas – mažesnis. Keramika – didesnis.
Atsparumas karščiui: tiek porceliano, tiek keramikos atsparumas karščiui yra didelis ir labai panašus.
Atsparumas šalčiui: Porcelianas – didesnis. Keramika – mažesnis.
Kaina: Porcelianas – didesnė. Keramika – mažesnė.
Priežiūra: abiejų priežiūra yra labai paprasta.
Ilgaamžiškumas: panašus, jei tinkamai prižiūrima, tačiau dėl savo tankio ir kietumo, porcelianas dėvisi mažiau, nei keramika.

Štai kokie yra pagrindiniai skirtumai tarp keramikos ir porceliano. Tikimės, jog šis straipsnis padės Jums lengviau apsispręsti, ką pasirinkti.

  

  • Prenumeruokite mūsų naujienas ir gaukite 10% nuolaidą!

    Bendraukime